درصد کمی از انسانها نود سال زندگی می کنند، ما بقی یک سال را نود بار تکرار می کنند. امروز 1398/05/22

Archive for خرداد, ۱۳۹۳

گرانی زندگی را بر مردم سخت کرده ،چه کسی پاسخگوست؟

در زندگی اجتماعی ، هر کسی به اندازه وضعیت اجتماعی خود یعنی طبقه و جایگاه خود مخارج خاص خود را دارد حتی مکان جغرافیایی زندگی در میزان مخارج و هزینه ها نیز تاثیر گذار است. مثلا هزینه هر نفر در کلان شهرها بیشتر و هر چه در سطح مناطق کوچکتر نگاه می شود هزینه ها کمتر می باشد ، ولی آنچه مسلم است برای همه مناطق و طبقات یک خط فقر وجود دارد و چنانچه افراد از نظر میزان درآمدها از این خطر فقر به سمت پایین تر متمایل شوند مشکلات جسمی ، روحی ، روانی و همچنین مشکلات اجتماعی منجمله آسیب های اجتماعی و … بیشتر خواهد بود . فقر و بالاتر از آن احساس فقر مشکل زاست . هر چند خود فقر معلول علت های مختلفی است ولی پیامدهای مختلفی از خود بر جای می گذارد که گاه پایه های یک خانواده و حتی جامعه را سست می کند .

ادامه مطلب »

توسعه رفسنجان متخصص دلسوز می خواهد

رفسنجان شهرستانی که در زمینه های مختلف همیشه زبان زد همه بوده است و دارای پتانسیل های قوی بوده و هست .

چنین شهرستانی حیف است که از روند پرشتاب توسعه و توسعه یافتگی عقب بماند اگر منصفانه و براساس واقعیت های موجود و حتی مقایسه با بعضی شهرهای استان قضاوت کنیم رفسنجان در مسیر توسعه جایگاه قابل توجهی ندارد ( هر چند نمی توان از بعضی نقاط قوت چشم پوشی کرد ) .

باید اذعان داشت که بحث توسعه و توسعه یافتگی گسترده است و نمی توان یک شبه و یک ماهه و یک ساله قله های رفیع آن را فتح کرد ولی می توان و باید در این زمینه از تخصص های گوناگون غافل نبود و حرکت را با اتکا به پتانسیل های مناسب بومی و شتاب بیشتری شروع نمود در این مقاله به عواملی بطور گذرا نگاه می شود و بحث های جزئی و تخصصی اگر مجالی بود بعداً نوشته خواهد شد .

قطعا مسئولین باید باور داشته باشند که مثلث: مردم . مسئولین، رسانه ها،  اگر در کنار هم و با هم باشند راهگشا خواهد بود، مردم که همیشه و همه جا وظیفه خود را به خوبی انجام داده اند . رسانه ها هم باید واقع بین و واقع نگر باشند و به عنوان بازویی در کنار مسئولین کار کنند و در وهله آخر این که توسعه رفسنجان متخصصِ دلسوز می خواهد در همه پست ها و قسمت ها، بسیار حائز اهمیت می باشد .

ادامه مطلب »

نگاهی به نظرات «خواستن یا نخواستن» یارانه

بحث هدفمندی یارانه در سالهای گذشته ودر دولت های مختلف مطرح بود ودیدگاه کلی این بود که دولت برای بعضی کالاها وحامل های انرژی یارانه (سوبسید) می پردازد ، یعنی قیمت آنها برای دولت بیشتر از مبلغی است که در اختیارمردم قرار می گیرد ومعمولاً دولت ها این کمک ها را درزمانی انجام می دهند که جامعه با مشکلاتی مثلاً جنگ مواجه شده است ، هر چند در دولتهای قبلی بحث برسر برداشتن این یارانه ها بود ولی این دولت سابق بود که آن را عملیاتی کرد، هر چند گروهی در حمایت از ایشان این اقدام را ستودند وبعضی ها با دلایل مختلف او را منع می کردند اما ایشان تصمیم گرفت این حرکت را آغاز کند بدون آنکه: « اندیشه کند فردا را » .

ادامه مطلب »

در باب بزرگ اندیشی ( خواندنی)

روزی  خروشچف، نخست وزیر سابق شوروی، از خیاط مخصوصش خواست تا از قواره پارچه ای که آورده بود، برای او یک دست کت و شلوار بدوزد. خیاط بعد از اندازه گیری ابعاد بدن خروشچف گفت که اندازه پارچه کافی نیست. خروشچف پارچه را پس گرفت و در سفری که به بلگراد داشت از یک خیاط یوگوسلاو خواست تا برای او یک دست، کت و شلوار بدوزد. خیاط بعد از اندازه گیری گفت که پارچه کاملاً اندازه است و او حتی می تواند یک جلیقه اضافی نیز بدوزد. خروشچف با تعجب از او پرسید که چرا خیاط روس نتوانسته بود کت و شلوار را بدوزد.

ادامه مطلب »

از خاطرات یک مهاجر ( خواندنی)

 ۱۸ سال پیش من در شرکت سوئدى ولوو Volvo استخدام شدم. کار کردن در این شرکت تجربه جالبى براى من به وجود آورده است. اینجا هر پروژه‌اى حداقل ٢ سال طول می‌کشد تا نهایى شود، حتى اگر ایده ساده و واضحى باشد. این قانون اینجاست. جهانى شدن (Globalization ) باعث شده است که همه ما در جستجوى نتایج فورى و آنى باشیم. و این مشخصاً با حرکت کند سوئدی‌ها در تناقض است. آن‌ها معمولاً تعداد زیادى جلسه برگزار می‌کنند، بحث می‌کنند، بحث می‌کنند، بحث می‌کنند و خیلى به آرامى کارى را پیش می‌برند. ولى در انتها، این شیوه همیشه به نتایج بهترى می‌انجامد. به عبارت دیگر:

ادامه مطلب »

عوامل کوتاه کننده عمر و افزایش سلامت ( خواندنی )

پروفسور منوچهر جعفریان، متخصص و پژوهشگر برجسته علوم تغذیه بعد از ۴۵ سال دوری، به وطن بازگشته و حاصل یافته‌های علمی و آزمایشگاهی این محقق که نتیجه ۲۵ سال تلاش مستمر اوست با خود آورده.

 یافته‌هایی که در ظاهر آنقدر ساده‌‌اند که عمل کردن به آنها شوخی به نظر می‌رسد.

ادامه مطلب »

آمار بازديد
افراد آنلاين : 2
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 96
بازديد ديروز : 110
بازديد هفته : 206
بازديد ماه : 1969
بازديد کل : 415583