برای اندیشیدن زمان صرف کنید ولی وقتی که زمان عمل فرا رسید دیگه فکر نکنید عمل کنید امروز 1398/04/03

Archive for تیر, ۱۳۹۴

اسوه عدالت و نصیحت به حاکمان

نیمسال دوم سال تحصیلی ۶۴ – ۶۳ که تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه شیراز شروع کرده بودم دو واحد درس عربی که آن زمان جزو دروس عمومی بود با فردی به نام استاد بیگی داشتم (البته از ترم بعد دروس عمومی کاهش و عربی حذف گردید ) استاد بیگی فردی مسلط به عربی بود و در چند جلسه اول به صورت فشرده قواعد عربی را تدریس کرد و کتابی جهت یادگیری بیشتر معرفی نمود و اعلام کرد هدف من از تدریس این درس این می باشد که بتوانید قواعد را در متون عربی بشناسید لذا دو تکلیف جهت ایام نوروز ۶۴ مشخص کرد که برای کلاسهای بعد از عید آمادگی داشته باشیم یکی دعای کمیل که علاوه بر قواعد می‎بایست ترجمه آن را هم یاد بگیریم و دیگری نامه ۴۵ امام علی (ع) خطاب به عثمان بن حنیف.

ادامه مطلب »

قبل از بحران چاره کنید

قبل از بحران چاره کنید

در شهرستان، ستادی تحت عنوان «ستاد بحران» وجود دارد که هر چند وقت یکبار تشکیل جلسه می دهد و به طور کلی برنامه‎ریزی جهت مواجهه با حوادث غیر مترقبه مثل زلزله، طوفان، سیل و … را انجام می دهد، چون معتقدند «حادثه خبر نمی‎کند»  و تجربه نشان داده که در صورت عدم برنامه ریزی صحیح یک آن یک شهر مانند بم با خاک یکسان می شود و یا سیل می‎تواند در عرض یک ساعت ویرانی به بار آورد  پس داشتن برنامه‎ریزی و آمادگی بسیار حیاتی است و در مواردی لازم است مانور نیز برگزار شود تا میزان آمادگی دستگاه‎های مربوطه بررسی شود.

ادامه مطلب »

افراط و تفریط در توجیه دولت ها

جلال رفیع نویسنده مشهوری است. البته قبل از آنکه او به عنوان نویسنده شناخته شود، از مبارزین قبل از پیروزی انقلاب، شکنجه دیده و همرزم و هم سلولی مبارزان بزرگ از جمله آیت ا… هاشمی می باشد و پس از پیروزی انقلاب، پس از مدت کوتاهی، فعالیت های اجرایی را کنار گذاشت و بیشتر به کار نویسندگی پرداخت و مدت ها چه در گذشته و چه در چند سال گذشته در روزنامه اطلاعات ستون ثابتی داشت و مطالب پر محتوایی می نوشت، یکی از کتاب های ایشان که چند سال بعد از پیروزی انقلاب نوشته شده کتابی تحت عنوان » در بهشت شدّاد« می باشد که رهیافت های سفر او به نیویورک می باشد، به محتوای کتاب و نوشته های ایشان کار ندارم ولی جمله ای در این کتاب دارد به این مضمون: » بعضی ها از ترس این که از پشت بام نیافتند اینقدر عقب عقب می روند که از آن طرف بام می افتند«، این مطلب به این علت آورده شد که در چند روز گذشته خصوصاً پس از اینکه بنزین ۷۰۰ تومانی حذف گردید در شبکه های اجتماعی متن‎های طولانی گذاشته می شد و عده ای از این طرف آنقدر فعالیت های دولت روحانی را توجیه می‎کردند که با خواندن بعضی مطالب احساس می‎کردی که در یک مدینه فاضله زندگی می کنی که همه مشکلات حل شده اند و از طرف دیگر گروهی در پی آن بودند که با ابزار افزایش قیمت بنزین، گاز و مسائل هسته ای وانمود کنند: کاشانه ما رفت به تاراج …، براستی چرا؟ اینقدر افراط و تفریط و تعصب یک طرفانه بیانگر چه چیز می تواند باشد و چه چیزی  را می خواهد اثبات کند. عده ای افزایش قیمت بنزین توسط دولت قبل، که از چند روز فبل رئیس جمهور وقت اعلام می کرد را شجاعت می دانستند و تعلل دولت فعلی و عدم اطلاع قبلی را نشانه عدم شجاعت، گروه اول این افزایش را ادامه آشی می دانستند که دولت قبلی پخته بود و اجباراً باید اجرا می شد و…

ادامه مطلب »

یارانه مش حسین قطع شد..! (طنز)

مش حسین مشغول صحبت کردن با دوستان بود و آنچنان بحث حذف تعدادی از بازنشستگان را از گرفتن یارانه مطرح می کرد که انگار اصلا در فضای دکه و اطراف آن نبود با شور و حرارت می گفت: این چه وضعی است؟ پاداش بازنشستگی را در حساب بانکی (البته بدون ریا!) گذاشته ام و سود آن را کمک خرج زندگی کرده ام تا وقتی بچه ها و نوه ها وارد خانه می شوند از خجالت آب نشویم و یک لقمه نان بر سر سفره باشد تا فرداها! مردم به بچه ها که بزرگ می شوند و کاری دست و پا می کنند بگویند:  فلانی سر سفره پدر نان خورده است . ولی در یک حرکت نامتعادلانه و نا تدبیرانه ..!از بد حادثه حساب بانکی ام را که  چک کردم دیدم به علت آن چندرغاز پس انداز که  داشتم یارانه ام قطع شده است . در این هنگام  یکی از دوستان خطاب به مش حسین گفت:خوب باید هم قطع شود این کار از همان اول اشتباه بود و اصلا نباید پول مفت به مردم می دادند، خصوصا که الان تورم ۱۴ درصدی شده و اگر به همین شیوه پیش رود تک رقمی و چه بسا به زیر صفر! برسد و آنوقت نمی دانیم چه خاکی بر سرمان بریزیم چون عادت نداریم ..! مش حسین سخنان او را قطع کرد  و گفت: چی می گی پول مفت! حق مان بود .

ادامه مطلب »

کسانی که خود را بزرگتر از آنچه هستند می پندارند

«روزی خروشچف نخست وزیر وقت شوروی از خیاط مخصوصش خواست تا از قواره پارچه ای که داشت برای او یک دست کت و شلوار بدوزد خیاط بعد از اندازه گیری گفت اندازه پارچه کافی نیست، خروشچف پارچه را گرفت و در جایی دیگر که او را نمی شناختند داد و آن خیاط علاوه بر کت و شلوار یک جلیقه اضافی نیز دوخت، خروشچف با تعجب از او پرسید که چرا خیاط قبلی نتوانسته کت و شلوار بدوزد،خیاط گفت قربان! اطرافیانتان، شما را بزرگتر از آنچه هستید می پندارند، اما وقتی از کنار آنها می روید به حد و اندازه واقعی خود پی می برید»

هر انسانی حد و اندازه ای دارد و در یک مرتبه ای قرار دارد، این جمله کلی است و به تمامی ابعاد زندگی هر کس مربوط می شود.

ادامه مطلب »

پرویز کردوانی: چرا باور نمی‌کنید؟ آب نیست!

روزنامه شرق؛ پروفسور پرویز کردوانی، پدر علم کویر‌شناسی ایران، در نشست‌های مختلف، بارها در مورد غارت‌شدن آب و تبدیل کشور به بیابانی بزرگ هشدار داده است.

پرویز کردوانی

 این‌بار این استاد نمونه دانشگاه تهران و پدر علم کویر‌شناسی ٨٣ساله ایران و عضو انجمن متخصصان محیط‌زیست ایران، در جمع کارکنان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی حاضر شد و به سخنرانی خود را در مورد بررسی مسائل و مشکلات منابع آب کشور در راستای تدوین برنامه ششم توسعه ارائه داد که در این نشست، بر عمیق‌ترشدن عمق چاه‌های آب، نابودی استان‌ها با انتقال آب، متروکه‌شدن روستاها، تشدید معضل ریزگردها با خشک‌شدن رودها و تالاب‌ها و به‌طورکلی غارت‌شدن آب، هشدار داد که درادامه آورده می‌شود.

آب ایران با بی‌توجهی تمام در حال غارت‌شدن است و از سوی دیگر، تمام توجه مسئولان به دغدغه‌های شهری است و توجهی به مصرف بی‌رویه آب ندارند و اگر هم تصمیمی در این زمینه اتخاذ شود، دیر است.

ادامه مطلب »

ائتلاف جمعی از اصولگرایان با اصلاح طلبان در رفسنجان، واقعیت یا شایعه

هر چند هنوز حدوداًً هشت ماه تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصت باقی می باشد ولی از آنجا که شهرستان های رفسنجان و انار یک نماینده در قوه مقننه بیشتر ندارند و آن نماینده هم باید در قوه مقننه یعنی قانون گذاری به نمایندگی مردم حضور فعال داشته باشد و هم چنانکه رسم بوده باید مشکلات و مسائل حوزه انتخابی را در مرکز پیگیری نماید، از ماه ها قبل فعالیت ها در تمامی شهرها انجام شده است؛ در استان کرمان تقریباً اکثر شهرستان ها وضعیت قابل پیش بینی دارند و حداقل جناح های سیاسی کاندیداهای خود را مشخص و افراد مستقل نیز در حال سبک و سنگین کردن وضعیت می باشند، اما در شهرستان رفسنجان وضعیت قدری پیچیده تر به نظر می رسد و هر روز خبری در فضای سیاسی شهر پخش می شود و نام ده ها نفر در گوشه و کنار به گوش می رسد، بد نیست جهت اطلاع، شهروندان رفسنجان و انار آخرین وضعیت شنیده های انتخاباتی در محافل گوناگون را دسته بندی و ارائه نمایم. البته آنچه بیان می شود هم در صحبت های بعضی افراد و گروه های سیاسی مطرح شده و بعضی بعضاً شنیده هایی است که صحت و سقم آن را گذشت زمان مشخص می کند و از طرفی فضای فعالیت های سیاسی در گذشته نشان داده است که » هیچ چیز بعید نیست« و احتمال هر رخدادی وجود دارد، به هر صورت و با این مقدمه با نگاهی به انتخابات دوره قبل، فضای پیش روی انتخابات اسفند ۹۴ و شنیده های آن مطرح می شود.

ادامه مطلب »

آینده ای خوب رقم بزنیم

از من رمقی به سعی ساقی مانده ست

از صحبت خلق بی وفایی مانده ست

از باده دوشین قدحی بیش نماند

از عمر ندانم که چه باقی مانده ست

ادامه مطلب »

جناب دکتر زاهدی، توپ حمایت از معلمین را به زمین دولت نیندازید

آنچه که بهانه ای شد برای نوشتن این سطور، نامه دکتر زاهدی نماینده مردم محترم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی است که ریاست کمیسیون آموزش را نیز با خود یدک می کشد. ایشان بعد از سه سال ریاست این کمیسیون الآن به فکر وضعیت معیشتی معلمان افتاده است و بدنبال اعتراضات تعدادی از معلمان در شهرهای مختلف نامه ای خطاب به رئیس جمهور مبنی بر درخواست افزایش حقوق فرهنگیان نوشته است که در قسمت هایی از نامه آمده است:» با وجود روی کار آمدن دولت ها با گرایش‎های مختلف جایگاه معلمان و میانگین حقوقی دریافتی آنها رفته رفته از دستگاه های اجرایی فاصله گرفته است. این در حالی است که دستگاه های اجرایی به روشهای مختلف و درون سازمانی با اخذ موافقت هایی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی مبادرت به افزایش حقوق و مزایای کارکنان خود بیش از مصوبات اعلام شده از سوی دولت می نمایند، پیامد این وضعیت تبعیض آمیز و کاهش قدرت خرید سر خوردگی و دلمردگی در میان این قشر زحمتکش و بسیار مؤثر در شکل گیری و تداوم حیات نظام اسلامی بوجود آورده است که عدم توجه فوری بدان و اصلاح وضعیت حاکم، ضمن رساندن آسیب جدی به نظام تعلیم و تربیت که مهترین عنصر سازنده در پرورش و سعادت انسان هاست و آسیب های اجتماعی و امنیتی را در پی خواهد داشت که زمزمه هایی در این زمینه شنیده می شود… «ایشان در ادامه می افزاید: هر چند هدف فرهنگیان توجه به وضع معیشتی قشر فرهنگی است اما در این تجمعات سوءاستفاده و فرصت طلبی برخی جریان های غیر قانونی و تهییج و تحریک تجمعات و جهت دهی به آنها به سمت حرکت های رادیکالی می باشد که مصداق بارز  کلمه «الحق و یراد به الباطل»  می باشد. ایشان در نکته ای دیگر بیان می کند: سخنرانی و تحریکات و مساعدت های آشکار و پنهان برخی مسئولین رخنه کرده در وزارتخانه نیز متأسفانه بسان «حماله الحطب» آتش بیار معرکه می باشند»

ادامه مطلب »

اقتصاد چوب کبریتی

این مقاله را دکتر باستانی پاریزی در خصوص زنده یاد ایرج افشار نوشته است که در مجله بخارا سال ۹۰ چاپ شده است و در تبیین ویژگی های شخصیتی او که در موفقیت او تأثیر داشته به ویژگی های اهالی یزد نیز اشاره کرده است که ذیلاً چکیده ای از آن آورده می شود.

اقتصاد چوب کبریتی

ایرج افشار، آدمی که بیش از سیصد عنوان کتاب، و شاید بیش از هزار مقاله اسم او بالای آن است از جمله مجموعه گرانقدر «ایرا ن شناسی»، آن وقت متوجه می شویم که ایرج چگونه از لحظات و دقایق عمر خود حُسن استفاده می کرده، مهم این است که عمر ایرج بیشتر در سفر گذشت، و این سفرها، گاهی همانطور که جائی دیگر گفته ام، بیشتر اوقات سفر در سفر بود، او گاهی سفر هند داشت اما از سنگال سر به در می آورد، در جز درسهایی که از ایرج افشار آموختم ولی کمتر آن را به کار بسته ام، یکی این بود که در سفرها، معمولاً آخرین کتاب خود را که غلط گیری کرده بود، همراه بر می‎داشت و توی هواپیما، یا فرودگاه، مشغول علامت گذاری و خط کشیدن زیر اسامی خاص می شد، و وقتی از هواپیما پیاده می شدیم او یک فهرست اعلام استخراج شده داشت که چون به ایران می رسید تحویل حروفچینی می‎داد.

ادامه مطلب »

آمار بازديد
افراد آنلاين : 2
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 69
بازديد ديروز : 165
بازديد هفته : 69
بازديد ماه : 4269
بازديد کل : 404426