برای دستیابی به موفقیت : 1- بیشتر از دیگران بدان. 2- بیشتر از دیگران کار کن. 3- کمتر از دیگران توقع داشته باش. امروز 1398/03/31

Archive for آذر, ۱۳۹۵

کالبد شکافی جناح های سیاسی ایران «یون» و «یت»

آنچه که امروز به اسم جناحین اصول گرا و اصلاح طلب شاهد هستیم گذشته ای دارند که در این مقال بسیار خلاصه به آن اشاره ای می گردد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حزب جمهوری اسلامی تشکیل و سپس منحل گردید و در آن ایام همه مردم و مسئولین درگیر جنگ ناخواسته ای که بر ایران تحمیل شد گردیدند و هر یک به سهم خود و بنا بر جایگاه خود در خدمت جنگ قرار گرفتند و آنچه را که شاهد بودیم همکاری و وحدت همگان بود و چیزی جز این انتظار نمی رفت روحانیون در تشکلی به نام « روحانیت مبارز» جلساتی برگزار می کردند در سال ۶۷ و در مجلس سوم کم کم عده ای از آنان با نام « روحانیون مبارز» از آنها جدا شدند و برای نخستین بار دو تشکل به فعالیت پرداختند و افراد سیاسی نیز در قالب همین دو گروه فعال بودند و در بین سیاسیون این دو تشکل با دو پسوند خود یعنی « یون » و « یت » از هم شناخته می شدند به طوری که نگارنده در سال های اولیه خدمت معلّمی که در منطقه شهداد بود با همکاری مواجه شدم که از من پرسید: تو « یونی » هستی یا « یتی » ؟ لازم به ذکر است که جریان « یون » ها توسط مهدی کروبی و« یتی » ها به رهبری مهدوی کنی هدایت می شدند هر چند به گفته یکی از سیاسیون، هنگام این انشقاق نظر امام (ره) هم پرسیده شده بود و ایشان گفته بودند به شرطی که اصول و چارچوب ها را حفظ کنید در تقابل نباشید و تعامل مثبت باشد اشکال ندارد، کم کم روحانیون مبارز به جناح چپ و روحانیت مبارز به جناح راست شناخته شدند. به گفته مصطفی کواکبیان: در مجلس چهارم جمعی از « روحانیون مبارز » رد صلاحیت شدند و اکثر منتخبین آن مجلس از « روحانیت مبارز» بودند به گفته ایشان در مجلس چهارم بحث نظارت شورای نگهبان بود که باید صلاحیت افراد احراز شود ولی در مجلس قبلی بحث این بود که اگر عدم صلاحیت احراز می شد کاندیدا رد صلاحیت می شد.

ادامه مطلب »

نشاط اجتماعی

اکثر افراد از شادبودن روی برگردانده اند چیست و چرا دورهمی ها و شادی های خانوادگی و این قبیل دسته جمعی ها در میان جامعه ما کمرنگ شده است؟

 نقش شادی در زندگی افراد آنقدر مهم است که وقتی کسی بخواهد دعای خیر بدرقه دیگران کند علاوه بر سلامتی، آرزوی شادمانی برای او می‌کند. هر چند در دنیای صنعتی امروز و پیچیده شدن روابط، میزان ناکامی‌ها و فشارهای روانی مردم به قدری زیاد شده که زندگی را به کام برخی تلخ کرده است اما بسیاری از روانشناسان و جامعه‌شناسان نقش تفکر مثبت و عوامل درونی را در ایجاد نشاط فردی و جمعی بسیار تاثیر‌گذار می‌دانند و برخی نیز شرایط اجتماعی را مهم دانسته و لازمه توسعه و پیشرفت یک جامعه را نشاط اجتماعی می‌دانند در واقع آموختن مهارت‌های زندگی و مهارت‌های ارتباطی دو فاکتور مهم در نوع تفکر انسان هستند. به طوری که افراد پس از آموختن این مهارت‌ها نگاهشان به مسائل پیرامون تغییر می‌کند.

ادامه مطلب »

اقتصاد سیاه در رفسنجان

در هر اقتصادی متناسب با نوع قانون و حکومت آن جامعه برخی فعالیت ها مشروع و برخی نامشروع شمرده می شوند فعالیت هایی که در قالب قانون یک کشور قرار نگیرد به اقتصاد سیاه یا خاکستری و یا به تعابیری دیگر: اقتصاد پنهان، غیررسمی، زیرزمینی، اقتصاد غیرقانونی، گزارش نشده، ثبت نشده، غیررسمی و… نامیده می شود.

ادامه مطلب »

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 162
بازديد ديروز : 192
بازديد هفته : 1222
بازديد ماه : 3853
بازديد کل : 404010