زنده بودن را به بیداری بگذرانیم، که سالها به اجبار خواهیم خفت. امروز 1398/02/31

“مراسم ختنه سوران”

تاریخ این مرز وبوم مرزهای گسترده ای دارد که چونان ریشه های تنومند درختی کهن تاناکجا آباد گسترده شده اند. چه نسلها که آمده و آبادانی را وسعت بخشیده اند و رفته اند ومتلها وقصه های ناب راسینه به سینه نقل کرده اند تابه مارسانده اند.

قصه ها ومتلهایی که از ضمیرپاکشان برخاسته و بازلالی خاصی نیز بردل شنونده جای خوش کرده اند.

آری آن روزها که درآبادی ها کمتر نام ونشانی از پزشکان امروزی به چشم می خورد بودند آدمهایی که به جرات امور ساده وسخت مردم را باتوکل برخدا انجام می دادند. یکی ازاین مراسم ” ختنه سوران ” یاهمان” جشن ختنه “بود که بهانه ای بود برای گرد هم امدن اقوام و آشنایان و چون خداوند فرزندی پسر به آنها عنایت می کرد عده ای راجمع می کردند و غذایی ساده تهیه می نمودند و زنان آبادی به پخت شیرینی و غذاهای محلی همت می گماشتند. و ازشخصی که معمولا (دلاک) خوانده می شد دعوت می کردند تا در جشن حضور یابد و ختنه را انجام دهد. قصه ی آل و جن و مند اسمال و … برزبانها جاری می شد و کودک را از دستبرد این موجودات برحذر می داشتند. این جشن بنابه همین دلایل تاصبح ادامه داشت و به آن “شب نشینی” نیزاطلاق می شد. خوانندگان محلی به اجرای چهاربیتی های محلی می پرداختند و نوازندگان نیز بر طبل ودایره ونی. برزیبایی جشن می افزودند. پوشیدن لباسهای رنگارنگ و حنابندان ازمراسم دیگراین جشنها بود . وچون بانگ صبح نواخته می شد این جشن خاتمه و مراسم اهدای تحفه ها آغاز می شد که اغلب از محصولات دامی. دست پخت های محلی وقند و نبات را شامل می شدند. و چون خورشید از بالا ی آبادی سرک می کشید باز کار و تلاش روزمره ادامه می یافت و زندگی برای امرار معاش رنگ و بوی تازه ای می گرفت و من نیز به رسم همیشه بر بلندای بنگه ها (مجموعه چند خانه درقلعه رابنگه می نامیدند) ایستاده ام تا رمز و راز ماندگاری این مردمان را به رشته تحریر درآورم و از زوال فرهنگ دیارم پاسداری کنم.
تا فراز و فرودی دیگر بدرود.

راوی: احمدصرافی رفسنجان

همراهان گرامی سلام.

از آنجا که در صدد تهیه مجموعه ای می باشیم که فرهیختگان رفسنجانی مقیم در رفسنجان، شهرها  و کشورهای دیگر در رشته ها و زمینه های مختلف ( علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری، ادبی، کارافرینی و…)  را جمع آوری و بعدا چند جلد کتاب چاپ نماییم، لذا دست نیاز ما به سوی شماست که آنان را به ما معرفی نمایید و از خود بزرگواران هم خواهشمندیم رزومه خود را برای ما ارسال نمایند ضمنا از آنجا که در صدد جمع آوری مجموعه کامل فرهنگ رفسنجان هم هستیم لذا تقاضا میشود داستانها، ضرب المثل، آداب و رسوم و….. را نیز برایمان بفرستید. سپاس فراوان.

آدرس تلگرام : rafsanjaniha_Salam@

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 242
بازديد ديروز : 280
بازديد هفته : 522
بازديد ماه : 4637
بازديد کل : 397960