درجهان هیچ چیز کاملا خطایی وجود ندارد، حتی یک ساعت از کار افتاده هم می تواند دو بار در روز وقت دقیق را نشان بدهد. امروز 1397/12/25

مرحوم سید حسین مرعشی

“مرحوم سید حسین مرعشی”

شاعر

از نوادگان خیرالانام امام زین العابدین (ع)

فرزند حجه الاسلام حاج سید محمد باقر مرعشی

تولد : ۲ اسفند ۱۳۰۷ هجری شمسی علی آباد سادات کشکوئیه رفسنجان

رحلت : ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ هجری شمسی در رفسنجان

محل دفن : مقبره خانوادگی علی آباد سادات کشکوئیه رفسنجان

ایشان در آذر ماه ۱۳۱۰ پدر بزرگوارشان را از دست دادند و در سایه ی مادری دلسوز و فهیم به زندگانی ادامه دادند.

در سال ۱۳۱۳ به همراه مادر و برادران (سید جلال الدین و سید حسن ) برای سکونت و تحصیل به یزد رفتند.

در مکتب خانه شیخ محمد حسن مهریزی قرآن را فراگرفتند و در سال ۱۳۱۴ به دبستان سعدی یزد وارد شده و دوره ابتدایی را در آنجا گذراندند .

پس از ابتدایی به دبیرستان دینیاری یزد برای تحصیل علوم متوسطه وارد شدند ولی به علت شروع جنگ جهانی دوم و نا امنی و قحطی و… اجبارا تحصیل را رها کرده و به علی آباد سادات برگشتند و به کشاورزی در ملک موروثی خود مشغول شدند.

گرچه نتوانستند به تحصیلات خود ادامه دهند ولی دروس حوزوی را تا جایی که در محل امکان داشت فراگرفتند و بسیار اهل مطالعه در زمینه، شعر، ادب، عرفان، تفسیر، تاریخ و … بودند و به همین علت اطلاعات بسیار بالایی در زمینه های مختلف داشتند.

شعر را از کلاس سوم ابتدایی شروع کردند و در سرودن شعر با آن که نزد استادی تلمذ نکرده بودند با مطالعه مستمر دواوین شعرای بزرگ و طبع و ذوق خدادادی ۴ دیوان بسیار ارزشمند از خود به جای گذاشتند.

ایشان در زمینه های مختلف غزل، قصیده، تضمین، مثنوی، رباعی، دوبیتی، قطعه، مخصوصا مدح پیامبر و ائمه اطهار و…

شعرهای پرمغز و زیبایی سروده اند

ایشان همیشه می گفتند که شعر باید خودش بیاید گاهی اوقات یک روز چندین غزل می گفتند و گاهی چند روز یا چند ماه یا چند سال حتی یک شعر هم نمی سرودند چون به قول خودشان شعر نمی آمد.

نکته جالب تر در نحوه سرودن اشعارشان بود به قول خودشان وقتی شعر می آمد قلم را که روی کاغذ می گذاشتند کل شعر را پشت سر هم می نوشتند بدون خط خوردگی و مینوت های باقی مانده این نکته را تایید می کند حتی گاهی شب از خواب بیدار می شدند و پشت سرهم بیست بیت یا بیشتر می نوشتند.

سال های متمادی یکی از اعضای ارزنده ی انجمن های شعر شهرهای رفسنجان و یزد بودند و در انجمن های شعر سایر شهرها از جمله تهران به عنوان مهمانی گرانقدر مورد استقبال قرار گرفته و بارها و بارها دعوت می شدند.

همچنین در جشنواره های متعدد مقام های ارزشمندی را در سطح کشور کسب کرده اند از جمله در جشنواره شعر رضوی سال……………

جلد اول کتاب ” لطف او ” در سال ۱۳۸۰ توسط انتشارات روزنامه وزین اطلاعات به زیور طبع آراسته شد و به عنوان کتاب سال استان کرمان برگزیده شد. جلد دوم کتاب “لطف او “در سال ۱۳۸۸ و جلد سوم در سال ۱۳۹۰ توسط بنیاد فرهنگی پژوهشی ریحانه الرسول یزد چاپ شد وجلد چهارم کتاب هم آماده چاپ است.

مرحوم دکتر حسین خطیبی که از اساتید برجسته دانشگاه بودند مقدمه ای بر جلد اول “لطف او” نوشته اند که نشان دهنده ی آن است که اشعار ایشان خواندنی و ماندنی است و در دفتر ادب پارسی برای خود جایی دارد و خواهد داشت:

…. پس از مطالعه و مداقه در دیوان اشعار ایشان؛ اینک دریافتم که آقای سیدحسین مرعشی یکی از شاعران فرهیخته و سخن شناس و روان طبع و با قریحه ی دوران معاصر است و دیوان شعر ایشان، در حد خود سرمایه ای است که به گنجینه زبان و ادب پارسی افزوده می شود، و نباید آنرا دست کم گرفت و ارزش و بهای آنرا نادیده انگاشت.

…. در انتخاب الفاظ و ترکیبات؛ شاعر با لطف ذوق و ژرف نگری و باریک اندیشی سخت کوشیده است تا الفاظ و ترکیبات شعری او یکدست و روان و جزیل و فخیم باشد در این دیوان مفصل کمتر به مواردی برمی خوریم که بتوان لفظ یا ترکیبی را از قالب بیتی برداشت و به جای آن لفظ یا ترکیب روان تر ورساتری گذاشت.

همراهان گرامی سلام.

از آنجا که در صدد تهیه مجموعه ای می باشیم که فرهیختگان رفسنجانی مقیم در رفسنجان، شهرها  و کشورهای دیگر در رشته ها و زمینه های مختلف ( علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری، ادبی، کارافرینی و…)  را جمع آوری و بعدا چند جلد کتاب چاپ نماییم، لذا دست نیاز ما به سوی شماست که آنان را به ما معرفی نمایید و از خود بزرگواران هم خواهشمندیم رزومه خود را برای ما ارسال نمایند ضمنا از آنجا که در صدد جمع آوری مجموعه کامل فرهنگ رفسنجان هم هستیم لذا تقاضا میشود داستانها، ضرب المثل، آداب و رسوم و….. را نیز برایمان بفرستید. سپاس فراوان.

آدرس تلگرام : rafsanjaniha_Salam@

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 58
بازديد ديروز : 188
بازديد هفته : 1406
بازديد ماه : 3546
بازديد کل : 382860