درجهان هیچ چیز کاملا خطایی وجود ندارد، حتی یک ساعت از کار افتاده هم می تواند دو بار در روز وقت دقیق را نشان بدهد. امروز 1398/04/03

رفسنجان در معرض زلزله خاموش

« اُفت آب در سفره های زیر زمینی و فرو نشستن زمین» را به زلزله خاموش تشبیه کرده اند که خسارت آن معادل خسارت زلزله می باشد . طبق گفته یکی از کارشناسان محیط زیست و خبرگزاری میراث فرهنگی هفت شهر کشور با نابودی سفره های زیر زمینی و فرونشست زمین مواجه شده اند که یکی از این هفت شهر رفسنجان می باشد . نشست یا فرونشستن زمین پدیده ای است که در اثر خالی شدن آب بافت های متراکم و لایه های زیرین سطح زمین رخ می دهد و در اثر آن سطح زمین به صورت تدریجی و در برخی موارد به طور ناگهانی فرو می نشیند و باعث ایجاد ترک و شکاف هایی در زمین شده و بر رویالگوی جریان های زیرزمینی و تغییر کیفیت آب های زیرزمینی هم تأثیر می گذارد ، این نشست ها در سطح زمین با ترک نمایان می شود و می تواند عواقب خطرناکی را برای خطوط انتقال گاز و آب و سازه های مختلف داشته باشد.

بطور کلی می توان گفت : « سونامی سفره های زیرزمینی درراه است» و این وضعیت در چند شهر کشور به مرحله خطر نزدیک شده است ، اما همچنان برداشت بی رویه از طریق چاه ها ادامه دارد و تعجب آور آن است که : ایران رتبه سوم برداشت آب از منابع زیرزمینی را در جهان دارد . نیمی از دشت های کشور ممنوعه و نیم دیگر هم با اضافه برداشت مواجه است ، برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی دلیل اُفت سطح آب است و کارشناسان نگران تداوم این قصه تلخ هستند، هر روز مجوزهای حفر چاه ، تغییر و جابجایی و چاه های بدون مجوز در دشت های ممنوعه بر این نگرانی می افزاید و باز هم از مدیر و مسئول گرفته تا کشاورز ابراز تأسف می کنند، براساس بررسی ها ۹۰ درصد از آب های زیرزمینی در بخش کشاورزی و آن هم بصورت سنتی مصرف می شود و این در حالی است که خشکسالی های پی در پی این مشکل را دو چندان کرده است.آمارها در این زمینه تکان دهنده است، وجود بیش از صد هزار حلقه چاه غیر مجاز با برداشت سالانه ۵ میلیارد متر مکعب آب در دشت های کشور موجب کسری سالانه ۸ میلیارد متر مکعب آب شده است و آن هم در شرایطی که متوسط بارش کشور کاهش داشته است و رفسنجان هم از این وضعیت مستثنی نیست و در آستانه زلزله خاموش است و هر روز این وضعیت شدت بیشتری به خود می گیرد، برداشت های بی رویه ، کشاورزی سنتی ، عدم آبیاری مکانیزه و شیوه های سنتی ، خشکسالی های پی در پی و…. موجب کاهش آب های زیرزمینی و نشست زمین شده و در آینده افزایش  هم خواهد داشت و اینجاست که می توان گفت رفسنجان در معرض زلزله خاموش می باشد. راه حل این مشکل در دو زمینه کوتاه مدت و بلند مدت می باشد ، اگر بلند مدت را انتقال آب و …بدانیم در کوتاه مدت حمایت و کمک دولت جهت آبیاری مکانیزه و جلوگیری از برداشت های بدون مجاز چاه های مجاز و برخورد و مبارزه با حفاری ها و چاه های غیر مجاز است که در این خصوص علیرغم نوشتن مقالات متعدد گوش شنوایی یافت نشده است و حتی متولیان آب حاضر به اعلام نظر نشده اند، امید است که به عمق فاجعه پی ببرند و فکری بکنند و الا باید شاهد ویران شدن منطقه در آینده باشیم ، عزم مسئولین و فعالیت آنها را در این زمینه خواستاریم.

۳پاسخ به “رفسنجان در معرض زلزله خاموش”

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 150
بازديد ديروز : 165
بازديد هفته : 150
بازديد ماه : 4350
بازديد کل : 404507