علاقه، اندیشه و مطالعه چیزهایی است که شما را به سوی موفقیت سوق می دهد امروز 1398/09/13

توسعه رفسنجان متخصص دلسوز می خواهد

رفسنجان شهرستانی که در زمینه های مختلف همیشه زبان زد همه بوده است و دارای پتانسیل های قوی بوده و هست .

چنین شهرستانی حیف است که از روند پرشتاب توسعه و توسعه یافتگی عقب بماند اگر منصفانه و براساس واقعیت های موجود و حتی مقایسه با بعضی شهرهای استان قضاوت کنیم رفسنجان در مسیر توسعه جایگاه قابل توجهی ندارد ( هر چند نمی توان از بعضی نقاط قوت چشم پوشی کرد ) .

باید اذعان داشت که بحث توسعه و توسعه یافتگی گسترده است و نمی توان یک شبه و یک ماهه و یک ساله قله های رفیع آن را فتح کرد ولی می توان و باید در این زمینه از تخصص های گوناگون غافل نبود و حرکت را با اتکا به پتانسیل های مناسب بومی و شتاب بیشتری شروع نمود در این مقاله به عواملی بطور گذرا نگاه می شود و بحث های جزئی و تخصصی اگر مجالی بود بعداً نوشته خواهد شد .

قطعا مسئولین باید باور داشته باشند که مثلث: مردم . مسئولین، رسانه ها،  اگر در کنار هم و با هم باشند راهگشا خواهد بود، مردم که همیشه و همه جا وظیفه خود را به خوبی انجام داده اند . رسانه ها هم باید واقع بین و واقع نگر باشند و به عنوان بازویی در کنار مسئولین کار کنند و در وهله آخر این که توسعه رفسنجان متخصصِ دلسوز می خواهد در همه پست ها و قسمت ها، بسیار حائز اهمیت می باشد .

اگر در مواردی فرد مدیر در کار خود تخصص لازم را ندارد باید از معاونین و مشاورین متخصص استفاده کند. چند سالی است که بحث توسعه رفسنجان مطرح شده است ولی هیچ اقدام عملیاتی دیده نمی شود(حداقل من نمی بینم ) در اینجا لازم است به چند عامل اشاره کنم که جهت توسعه باید مد نظر قرار گیرند:

۱) نیروی انسانی متخصص: که در زمینه های مختلف در رفسنجان وجود دارند و در مواردی بنا به دلایلی به شهرهای دیگر رفته اند این سرمایه های انسانی برای توسعه از سرمایه های اقتصادی نیز مهمترند، امروزه »دانش قدرت است نه پول . «

۲) فرصت پنجره جمعیتی : این یک اصطلاح جمعیت شناسی است و در تمام دنیا عنوان می شود و به این معنا می باشد که همه کشورها و مناطق یک بار در طول تاریخ خود بیشترین نیروی جوان و فعال اقتصادی را دارند که باید بتوانند از این پتانسیل استفاده کنند و اگر نتوانند این فرصت تبدیل به تهدید می شود و بیکاری و بدنبال آن آسیب های اجتماعی بوجود می آید، این وضعیت در ایران از سال ۱۳۸۵ شروع شده و به تبع آن رفسنجان هم الان بیشترین نیروی فعال اقتصادی را بصورت بالقوه دارد

۳) یکپارچگی اجتماعی : توسعه، حزب و جناح و گروه خاصی نمی شناسد، باید از همه نیروهای متخصص موجود استفاده کرد، با یک دیدگاه باز و با یک افق دید وسیع حرکت کرد.

۴) آموزش عالی یک فرصت و یک معیاری برای توسعه هست، در شهرستان با داشتن دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بستر خوبی فراهم شده ولی از این پتانسیل در جهت توسعه استفاده نمی شود و یک شکاف بین دانشگاه، صنعت و جامعه وجود دارد

۵) استفاده از نیروی کار زنان و جوانان متخصص .

۶)بازسازی سرمایه اجتماعی : سرمایه اجتماعی یا همان اعتماد ( طبق تحقیقات )در جامعه کم شده است و باید اعتماد سازی کرد، بطور مثال اگر در زمینه سرمایه گذاری بتوان اعتماد سازی کرد درآمد های حاصل از پسته بجای رفتن به جاههای دیگر در همینجا سرمایه گذاری می شوند.

۷) اصطلاحی دیگر که مطرح می شود»حکمرانی خوب« است که می توان آن را مترادف فعالیت های خوب شوراها دانست، با توجه به اینکه در دوره چهارم شوراها بسر می بریم در شهر رفسنجان شاهد فعالیت خاصی توسط شورای شهر نیستیم در حالی که قانون، فعالیت های مختلفی برای آنها مشخص کرده است.

۸)درآمد سرانه :که در رفسنجان به برکت وجود پسته درآمد سرانه (یعنی درآمد کل تقسیم بر جمعیت) بالاست که اگر در شهرستان سرمایه گذاری می شد یک فرصت بزرگ بود، اما متاسفانه موجب شکاف و تضاد طبقاتی شده است .

۹) البته از آنجا که بحث توسعه پایدار در جهان در پاسخ به مشکلات زیست محیطی بوجود آمد باید اشاره ای هم به مجتمع مس سرچشمه داشت همچنان که یک فرصت برای منطقه می تواند باشد(که نیست) مشکلات زیست محیطی و آلایندگی هایی برای شهرستان به ارمغان آورده که باید برای آن چاره ای اندیشید .

۱۰)تک محصولی بودن نیز از مشکلات جدی منطقه است که کمبود آب و سایر مشکلات مربوطه، کشاورزی را به سمت یک بن بست پیش برده است.   اینها نمونه ای از مواردی بود که مدیران متخصص دلسوز برای توسعه باید مد نظر قرار دهند و ما به عنوان یک رسانه بارها و بارها در خصوص بعضی از این موارد مقاله و تحلیل نوشته ایم ولی متاسفانه شکاف بین مسئولین و رسانه کمتر نشده است . هیچ بازخوردی از آنها دریافت نمی کنیم و حتی به سوالات شهروندان هم پاسخی نمی دهند و بارها از بعضی مسئولین تقاضای مصاحبه کرده ایم که موافقت نکرده اند.

امید است توجه بیشتری به این مسائل و سایر مسائل توسعه رفسنجان انجام شود و شاهد قرار گرفتن رفسنجان در ریل توسعه همه جانبه باشیم .

به امید آنروز

حسین تقوی رشیدی زاده

یک پاسخ به “توسعه رفسنجان متخصص دلسوز می خواهد”

  • مريم بني اسدي:

    باسلام،عمده ترین مسئله مدیریت شهری درشهرهای کوچک مسائل مالی وکمبودمنابع مالی پایداراست که این ضعف توسعه شهرنشینی بامشکلاتی همچون عدم انتخاب صحیح مدیران،عدم استفاده ازفرصتهای موجودتشدیدمی شود.پس بایدبه رفع مشکلات درعرصه نیروی انسانی فنی وظرفیت سازی درحوزه های مختلف توجه جدی نشان داد.به امیدآنروز

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 60
بازديد ديروز : 173
بازديد هفته : 379
بازديد ماه : 581
بازديد کل : 438763