رمز موفقیت پایبندی به هدف است امروز 1398/03/30

گرانی زندگی را بر مردم سخت کرده ،چه کسی پاسخگوست؟

در زندگی اجتماعی ، هر کسی به اندازه وضعیت اجتماعی خود یعنی طبقه و جایگاه خود مخارج خاص خود را دارد حتی مکان جغرافیایی زندگی در میزان مخارج و هزینه ها نیز تاثیر گذار است. مثلا هزینه هر نفر در کلان شهرها بیشتر و هر چه در سطح مناطق کوچکتر نگاه می شود هزینه ها کمتر می باشد ، ولی آنچه مسلم است برای همه مناطق و طبقات یک خط فقر وجود دارد و چنانچه افراد از نظر میزان درآمدها از این خطر فقر به سمت پایین تر متمایل شوند مشکلات جسمی ، روحی ، روانی و همچنین مشکلات اجتماعی منجمله آسیب های اجتماعی و … بیشتر خواهد بود . فقر و بالاتر از آن احساس فقر مشکل زاست . هر چند خود فقر معلول علت های مختلفی است ولی پیامدهای مختلفی از خود بر جای می گذارد که گاه پایه های یک خانواده و حتی جامعه را سست می کند .

در دیدگاه اسلام وقتی بیان می شود که : اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود نشان دهنده این است که فقر مقوله مهمی است که اسلام به آن توجه ویژه داشته است .

در جامعه ما نیز به دلیل تورم و گرانی هایی که نه تنها کمتر نشده ، بلکه بیشتر هم می شوند مشکلات معیشتی زندگی را برای بسیاری از خانواده ها سخت کرده است و درآمدها جوابگوی هزینه ها نیست و به این علت بعضی از نیازهای جسمی و یا روحی و روانی نه تنها رفع نمی شوند که به حاشیه می روند و چه بسا سرکوب می شوند زیرا پولی برای برطرف کردن آنها نمی ماند ، این مسئله هم به علت درآمد پایین اغلب خانواده ها می باشد و هم به این علت که تورم ارزش همین میزان درآمد خانواده ها را پایین می آورد و کیفیت زندگی پایین می آید. چه باید کرد ؟ نقش و وظیفه نظام و مسئولین چیست ؟ برای افزایش کیفیت زندگی نظام چه نقش و وظیفه ای دارد . امام علی ( ع ) در نامه خود به مالک اشتر ( فرماندار مصر ) فرمود : » کارگزاران دولتی را از میان مردمی با تجربه و از خاندانی پاکیزه و با تقوی که در مسلمانی سابقه درخشانی دارند انتخاب کن ، زیرا اخلاق آنها گرامی تر و آبرویشان محفوظ تر و طمع ورزی شان کمتر و آینده نگری آنان بیشتر است ، سپس روزی فراوان بر آنان ارزانی دار ، که با گرفتن حقوق کافی در اصلاح خود بیشتر می کوشند و با بی نیازی دست به اموال بیت المال نمی زنند … « این فرمایش امام علی ( ع ) نشان دهنده این است که وظیفه حکومت پرداخت میزان حقوقی است که نیازهای کارکنان رفع گردد ، که در جامعه ما این پرداخت یا در قالب افراد مستخدم دولت و توسط دولت است و یا توسط قانون کار تعیین و پرداخت می گردد که در اینجا دو وجه قابل مشاهده است:

۱ – آیا این میزان دستمزد که تعیین می شود پاسخگوی هزینه ها ی زندگی حقوق بگیر هست؟ که متاسفانه نیست.  ۲ – آیا همین میزان نیز توسط کارفرمایان پرداخت می شود؟ و حتی بالاتر از این ، آیا کارفرمایان هم با توجه به مشکلات متعدد توان پرداخت آن را دارند .

آنچه مسلم است تصمیم گیری های مختلف و بعضاً ناقص و اشتباه توسط افراد غیر متخصص مشکلاتی را در زمینه کار ، درآمد و زندگی افراد به ارمغان آورده است ، آیا مسئولین و متولیان تصمیم گیری ، چه پاسخی برای بوجود آمدن این وضعیت دارند ؟ و اگر صحبت از کارآفرینی و کوچک ساختن دولت و … می شود آیا بسترهای لازم برای کار و کسب و درآمد فراهم شده است امید است که با تدبیری که هنوز مشاهده نشده قدری از مشکلات زندگی کاسته و بر کیفیت زندگی افزوده شود .

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 57
بازديد ديروز : 269
بازديد هفته : 925
بازديد ماه : 3556
بازديد کل : 403713