برای دستیابی به موفقیت : 1- بیشتر از دیگران بدان. 2- بیشتر از دیگران کار کن. 3- کمتر از دیگران توقع داشته باش. امروز 1398/08/26

دورنمای مجلس دهم در رفسنجان

انتخاب نماینده برای مجلس شورای اسلامی یکی از ویژگی های جوامع دموکراسی و یا به عبارت دیگر جوامع مردم سالاری است. از آنجا که این جوامع معروف به جامعه ای می باشند که مردم بر مردم حکومت می کنند. تمامی تصمیمات توسط مردم گرفته می شود. یعنی مردم بطور مستقیم و غیرمستقیم در تعیین سرنوشت خود دخالت دارند. انتخابات مجلس، خبرگان رهبری، شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری چهار موردی هستند که نحوه‎ی تعیین نماینده بر عهده مردم می باشد، از طرف دیگر کاندیداها باید اصول اخلاقی را در تبلیغات رعایت کنند و هم مجریان، گفته‎ی مقام معظم رهبری در خصوص » حق الناس بودن رأی«را مدنظر قرار دهند و از طرف دیگر مردم باید در انتخاب دقت لازم را داشته باشند تا نماینده‎ای عالم و توانمند انتخاب کنند و از همه مهمتر باید افرادی که این توان را در خود می بینند بعنوان وظیفه، کاندیدای انتخابات شدند تا انشاا… بهترین ها انتخاب شوند. از آنجا که انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال آینده برگزار می گردد از هم اکنون گروه ها و افرادی درصدد فعالیت کردن و یا حداقل به فکر بودن می باشند و این بهانه ای شد تا این مطلب نوشته شود. در شهرستان رفسنجان از ابتدای تشکیل مجلس شورای اسلامی نماینده ها به این ترتیب انتخاب شده بودند.

۱ – حجت الاسلام شیخ حسین هاشمیان (چهاردوره)

۲ – دکتر سید محمد حسینی (سه سال، در انتخابات میان دوره ای)، بدنبال تأیید نشدن اعتبار نامه دکتر حمید بهرامی 

۳ – مهندس علی هاشمی

۴ – دکتر حمید بهرامی

۵ – حجت الاسلام شیخ حسین هاشمیان

۶ – دکتر حسین آذین

سال آینده دهمین دوره انتخابات برگزار می گردد. هر چند هنوز فرصت زیاد است ولی از هم اکنون بعضی افراد و گروه ها رویای نشستن بر صندلی های سبز مجلسی را در سر دارند. تا الآن آنچه که از گفته ها و شنیده ها بر می آید این است که در مرکز استان بعضی از مدیران استانی ترجیح داده اند عطای مدیر کلی را به لقایش ببخشند و از مرکز استان و بعضی شهرهای دیگر کاندیدا شوند و همچنین گروه های اصلاح طلب و معتدل نیز در صدد اجماع بر روی کاندیداهایی هستند تا دیگر مثل دوره قبل انتخابات کرمان تک حزبی و درون گروهی بین چند چهره اصول گرا نشود و قطعاً افراد دیگری بصورت انفرادی نیز آن ها را همراهی می کنند.

و اما در رفسنجان: آنچه بحث انتخابات را بر سر زبان‎ها انداخت و صحبت های پنهانی را آشکار کرد، چاپ گفته‌‎ی شهردار محترم در پاسخ به خبرنگاری بود که از ایشان سؤال کرده بود آیا قصد کاندیداتوری مجلس را دارید؟ هر چند پاسخ مثبت نبود اما این مطلب در فضای سیاسی به این تعبیر شد که همین سؤال و جواب یعنی کلید زدن کاندیداتوری علی اکبر پورمحمدی که چند سالی بعنوان شهردار و فرماندار سمت اجرایی داشته است. با این گفته، شنیده های دیگر از گوشه و کنار حاکی از این است که اصول گرایان همانند دوره قبل با یک کاندیدا به میدان  نمی آیند زیرا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ که اصول گرایان قدرت را در زمینه اجرائی بدست گرفتند، وحدت آن ها به هم خورد و همین باعث گردید با چند کاندیدا فعال شود. قطعاً آنچه که تا امروز پیش بینی می شود حداقل با سه کاندیدا وارد میدان انتخابات می شوند. با این تفاوت که نسبت به دوره قبل علاوه بر افزایش افراد مستقل، رقیب قدرتمند دیگری هم بعنوان اصلاح طلبان و معتدل گرایان در میدان حضور دارند (هر چند نگارنده این مطلب معتقد است صرف بکار بردن اصول گرا و اصلاح طلب عناوین جامعی نیستند. چون هم افراد اصول گرا باید به فکر اصلاحات باشند و هم اصلاح طلبان باید اصولی را رعایت کنند. ولی چون این دو اصلاح رایج است بکار برده می شود.)

و اما نکته مهم: سئوال مهم این است که آیا اصلاح طلبان و معتدل گرایان با یک کاندیدای واحد در کارزار انتخاباتی حاضر می شوند؟ آیا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ توانسته اند در شهرستان مجموعه ای واحد که از درون آن یک کاندیدا بیرون بیاید داشته باشند؟ یا باید چون اصول گرایان شاهد چند شاخه شدن آن ها باشیم؟ البته لازم نیست که حتماً یک مجموعه واحد باشند حتی در صورت چند گروه بودن آیا برای انتخابات به کاندیدای واحدی می‎رسند؟ هنوز پاسخ به این سؤال زود است و باید منتظر گذشت چند ماهه آینده شد، ولی چند نکته قابل ذکر است و آن این که اولاً گروهی از این طیف درصدد فعال کردن سه شاخه از احزاب کشوری در رفسنجان می باشند که »حزب جوانان ایران اسلامی شاخه رفسنجان«با کسب مجوز فعالیت خود را آغاز کرده دو حزب برای فرهنگیان و بانوان درصدد کسب مجوز و شروع فعالیت در آینده‎ای می باشند و باید منتظر بود و دید که آیا فعالیت احزاب در شهرستان‎های رفسنجان و انار جواب می دهد و یا مردم بنا بر شناخت فردی خود دست به انتخاب می‎زنند و ثانیاً: شنیده ها حاکی از این است که بعضی رؤسای قبلی و فعلی ادارات نیز نیم نگاهی به انتخابات مجلس دارند ثالثاً: فعالیت بعضی نمایندگان سابق و حضور افراد مستقل را نیز نباید نادیده گرفت.

لازم به ذکر است که حضور گروه ها و افراد مختلف قطعاً به شور انتخاباتی کمک می کند و امید می رود نتیجه آن به یک انتخاب اصلح که نفع شهرستان های رفسنجان و انار در آن است منجر گردد. والسلام   

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 1
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 104
بازديد ديروز : 174
بازديد هفته : 1254
بازديد ماه : 3355
بازديد کل : 435953