برای دستیابی به موفقیت : 1- بیشتر از دیگران بدان. 2- بیشتر از دیگران کار کن. 3- کمتر از دیگران توقع داشته باش. امروز 1398/04/29

جناب دکتر زاهدی، توپ حمایت از معلمین را به زمین دولت نیندازید

آنچه که بهانه ای شد برای نوشتن این سطور، نامه دکتر زاهدی نماینده مردم محترم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی است که ریاست کمیسیون آموزش را نیز با خود یدک می کشد. ایشان بعد از سه سال ریاست این کمیسیون الآن به فکر وضعیت معیشتی معلمان افتاده است و بدنبال اعتراضات تعدادی از معلمان در شهرهای مختلف نامه ای خطاب به رئیس جمهور مبنی بر درخواست افزایش حقوق فرهنگیان نوشته است که در قسمت هایی از نامه آمده است:» با وجود روی کار آمدن دولت ها با گرایش‎های مختلف جایگاه معلمان و میانگین حقوقی دریافتی آنها رفته رفته از دستگاه های اجرایی فاصله گرفته است. این در حالی است که دستگاه های اجرایی به روشهای مختلف و درون سازمانی با اخذ موافقت هایی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی مبادرت به افزایش حقوق و مزایای کارکنان خود بیش از مصوبات اعلام شده از سوی دولت می نمایند، پیامد این وضعیت تبعیض آمیز و کاهش قدرت خرید سر خوردگی و دلمردگی در میان این قشر زحمتکش و بسیار مؤثر در شکل گیری و تداوم حیات نظام اسلامی بوجود آورده است که عدم توجه فوری بدان و اصلاح وضعیت حاکم، ضمن رساندن آسیب جدی به نظام تعلیم و تربیت که مهترین عنصر سازنده در پرورش و سعادت انسان هاست و آسیب های اجتماعی و امنیتی را در پی خواهد داشت که زمزمه هایی در این زمینه شنیده می شود… «ایشان در ادامه می افزاید: هر چند هدف فرهنگیان توجه به وضع معیشتی قشر فرهنگی است اما در این تجمعات سوءاستفاده و فرصت طلبی برخی جریان های غیر قانونی و تهییج و تحریک تجمعات و جهت دهی به آنها به سمت حرکت های رادیکالی می باشد که مصداق بارز  کلمه «الحق و یراد به الباطل»  می باشد. ایشان در نکته ای دیگر بیان می کند: سخنرانی و تحریکات و مساعدت های آشکار و پنهان برخی مسئولین رخنه کرده در وزارتخانه نیز متأسفانه بسان «حماله الحطب» آتش بیار معرکه می باشند»

ضمناً به گزارش باشگاه خبر نگاران در تاریخ ۲۰ فروردین ۹۳ دکتر زاهدی مطرح کرده است که نمایندگان در جلسه علنی با تصویب طرح نظام رتبه بندی معلمان مخالفت کردند و سپس در خرداد ماه طرح نظام رتبه بندی مطرح شد اما نماینده دولت با آن مخالفت کرد و استدلال آورد که دولت به دنبال ارائه ی لایحه ای در این خصوص به مجلس است.

آنچه اصل و مقدم بر هر چیز است زحمات طاقت فرسا و نقش بسیار مهم معلمان و دست اندرکاران تعلیم و تربیت در جامعه می باشد و متأسفانه از نظر میزان حقوق و توجه مسئولین به این قشر ارزشمند همیشه کمترین توجه به آنها بوده است، چطور ما می توانیم نسل آینده را تربیت کنیم ولی دغدغه معیشت داشته باشیم. متأسفانه کسانی که در این زمینه اظهارنظر می کنند و وضعیت موجود را توجیه می کنند کسانی هستند که ساعتی کلاس نرفته و با سختی کار تدریس و معلمی بیگانه اند، پس به نظر نگارنده این سطور، نه این میزان حقوق بلکه چند برابر شدن آن حق معلمان است که با انگیزه و بدون دغدغه با تمام وجود به کار خود بپردازند، امّا آنچه مد نظر این مقاله می باشد این است که بعضی افراد از هر اقدامی می خواهند به نفع خود استفاده کنند و یکی از این افراد جناب دکتر زاهدی نماینده مردم شریف کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی می باشد که مسؤلیت کمیسیون آموزش مجلس را بر عهده دارد لذا ذیلاً مواردی  با توجه به نامه فوق الذکر خطاب به ایشان مطرح می شود

جناب دکتر زاهدی:

اینکه چگونه در یک انتخابات درون گروهی و یک جناحی به مجلس رفتید و جالب تر اینکه چطور رئیس کمیسیون آموزش مجلس شدید مهم نیست، قطعاً همانطور بود که یک شبه طبق رئیس جمهور وقت، وزیر شدید، علت آن مهم نیست، مهم آن است وقتی در آنجا قرار گرفتید چکار کرده‎اید، مهم این است که در سه سالی که مسئولیت کمیسیون آموزش را بر عهده داشتید چه اقدامی انجام دادید؟ حال که دیدید معلمین تقاضاهایی را مطرح کرده‎اند که حق مسلم آنهاست با نوشتن یک نامه توپ را به زمین دولت انداختید، که این جای شگفتی دارد، چرا در این سه سال طرحی جهت افزایش حقوق به تصویب نرساندید؟ مگر نمی دانستید که وضعیت معیشتی معلمین چگونه است؟ اگر نمی دانستید که واویلا، و اگر می دانستید و کاری نکردید که دیگر بدتر، و اگر اقدامی انجام دادید ولی نتیجه نداد که دیگر عذر بدتر از گناه، که نتوانستید حق مسلم معلمان را در مجلس مصوب کنید، در نامه خود به ریاست جمهور به نکاتی توجه کردید که قابل تأمل است و قطعاً شتابزده نوشته شده است، از جمله مطرح کردن اینکه دستگاه های اجرایی با روشهای درون سازمانی و اخذ موافقت از سازمان مدیریت، مبادرت به افزایش حقوق کارکنان کرده اند آیا به عنوان یک قانون گذار این روند صحیح است؟ و یا روندی که با طرح در مجلس قانون شود؟ خودتان هم می دانید که بعضی پرداخت ها در سازمان های دیگر مثلاً اضافه کار بدون انجام کار اضافه و با توجیه ترمیم حقوق، وجاهت قانونی ندارد ولی سازمان ها چون چاره ای ندارند این کار می کنند، خانواده عیالوار آموزش و پرورش چکار می تواند بکند؟

ضمناً به سازمان مدیریت و برنامه ریزی اشاره کردید مگر شما در کسوت وزیر دولتی نبودید که سازمان مدیریت و برنامه ریزی را منحل کرد و وضعیت برنامه ای را به یک گونی پول تشبیه می کردند که بی برنامه خرج می شد و جدیداً این سازمان احیا شده و هنوز جای خود را نگرفته است، این حقیر هم مثل شما با سوءاستفاده بعضی افراد هم عقیده هستم ولی بدانید امثال شماها که مسئولیتی داشتید کوتاهی کردید و وضعیت را به اینجا رساندید و حالا با این نامه خود را در کنار معلمین قرار دادید، جناب دکتر، وقت این حرکت های پوپولیستی گذشته و این حناها دیگر رنگی ندارد.

در مجلس اقدامی عاجل و قانونی انجام دهید تا دعای خیر همه معلمین بدرقه راهتان باشد، نکته دیگر آنکه مدعی شده اید در وزارتخانه بعضی نقش  «حمالت الحطب» را دارند که چون اطلاعی ندارم نمی توانم اظهار نظری کنم ولی اگر مطمئن هستید پیگیری کنید و اگر حدس می‎زنید که بررسی کنید تا خدای ناکرده مشکلی به وجود نیاید.

جناب دکتر زاهدی در جایی دیگر در خصوص نظام رتبه بندی فرموده بودید، در فروردین و خرداد ۹۳ این طرح مطرح شد و نماینده دولت طرح پیشنهادی را ارائه نمود.

اولاً: چرا از سال قبل از آن پیگیر آن نشدید ثانیاً با این فرض که دولت در این زمینه کوتاهی کرده شما و همفکران شما استیضاح را راحت ترین وسیله می دانید حداقل با این وسیله پیگیر حق و حقوق معلمین می‎شدید ثالثاً: نظام رتبه بندی که مشکل همه فرهنگیان را رفع نمی کند باید همه به حق خود برسند و بعد به تفاوت های آنها در نظام رتبه بندی پرداخته شود

به هر صورت سخن فراوان است، اما در وجود داشتن گوش شنوا شک دارم

در پایان: جناب دکتر زاهدی: چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید، از قدرت قوه مقننه پیگیر حق و حقوق فرهنگیان باشید سه سال مسئولیت شما در پست ریاست کمیسیون آموزش گذشت و یکسال دیگر هم خواهد گذشت فرافکنی آسان است ولی دیگر عادی شده است و تکراری و بازاری ندارد.

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 2
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 231
بازديد ديروز : 237
بازديد هفته : 1325
بازديد ماه : 4618
بازديد کل : 410101