اگر در اولین قدم موفقیت نصیب ما میشد سعی و تلاش دیگر مفهومی نداشت. امروز 1398/04/03

آموزش و پرورش بخش ها را به صورت نمایندگی اداره کنیم

از نیمه های شهریور تا نیمه های آبان ماه ادارات آموزش و پرورش برخی شهرستانهای استان کرمان لبریز از معلمینی می شود که به دنبال دریافت انتقالی هستند تا در محل سکونت خود بتوانند به خدمت به دانش آموزان بپردازند و با حضور در محل ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها در مواردی معلمینی گریان را می بینید که مستاصل به دنبال منفذی هر قدر کوچک می گردند تا شاید کسی بتواند این مشکل بغرنج را حل کند آنها از رنج سفر هر روزه و دوری از محل زندگی خود آگاه هستند و از دست یازیدن به هر طنابی که بتواند آنها را از این چاه خارج سازد اجتناب نمی ورزند این در حالی است که هر ساله مدیران آموزش و پرورش از کمبود نیرو نالان هستند و بخش زیادی از وقت و انرژی خود را صرف توضیح هزاران باره قوانین و سازوکارها می کنند ،شرمنده واسطه ها می شوند و همزمانی بازگشایی مدارس و برنامه ریزی برای پروژه مهر با بحث نقل و انتقالات اختلالی جدی در برنامه ریزی های پیش رو ایجاد می کند.به راستی چگونه می توان این مشکل ساختاری را مرتفع کرد؟! سالهاست که مدیران کل آموزش و پرورش از برنامه های خود برای بومی سازی در سالهای آتی خبر می دهند اما معلمان ناباورانه تنها شنونده هستند آنها آگاهند که رفع این مشکل به تولید زیرساخت هایی احتیاج دارد که در مدیریت کلان ساختار نظام آموزشی باید به آن توجه شود.

بدیهی است بین حضور در شرایط سخت آموزگاران در کلاس درس و کیفیت تدریس و پرورش همبستگی مثبت وجود دارد یعنی هر قدر آموزگاران در آسایش روانی در کلاس درس حضور یابند کیفیت تدریس بالاتر می رود.با این پیش نوشت این پرسش مطرح می شود که علیرغم کمبود شدید نیرو در مناطقی چون نوق و کشکوییه لزوم وجود اداراتی با تعداد زیاد کارمندان چیست؟! آیا این امکان وجود ندارد که بخشی از همکارانی که در ادارات این مناطق حضور دارند به مدارس بروند و این ادارات به صورت نمایندگی به خدمت رسانی بپردازند؟! این در حالی است که همه ی بخش ها دارای اداره نیستند به طور مثال اگر بناست تبعیضی وجود نداشته باشد بخش فردوس و شهر سرچشمه نیز باید دارای اداره ی آموزش و پرورش باشد نکته دیگر علاوه بر صرف اعتبارات قابل تأمل هر صاحب نظری این نکته را تأیید می کند که معلمین بومی با توجه به آشنایی که از فرهنگ منطقه دارند بهتر می توانند به دانش آموزان منطقه کمک کنند البته اگر در شرایطی بودیم که که با مشکل کمبود روبرو نبودیم وجود ادارات می توانست به خدمت رسانی بهتر به معلمان و دانش آموزان کمک شایانی بکند اما تا تحقق این آرمان آیا اولویت با تبدیل ادارات به نمایندگی نیست؟! این نکته در سخنان مدیر کل محترم آموزش و پرورش و بسیاری از صاحبنظران نیز مطرح شده است که این ادارات در مواردی به مشکل افزوده اند و بسیاری به خاطر دارند که در زمان وجود نمایندگی ها مشکلات بسیار کمتر بوده است . در برخی از مناطق استان علیرغم فاصله بسیار تا اداره مرکز همچنان این مناطق به صورت نمایندگی مدیریت می شوند اما ادارات مناطق نوق و کشکوییه در سالهای گذشته با رایزنی ها به این تافته جدا بافته تشکیل شده اند و هزینه آن را معلمان غیر بومی باید بپردازند. در این مناطق در مواردی  با کلاسهایی خلوت روبرو هستیم که به یک بعد آنهم مصلحت خود منطقه توجه شده است.این جزیره اندیشی با سند تحول بنیادین مغایرت جدی دارد که امیدواریم مدیر کل و تصمیم سازان اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان به آن توجه جدی مبذول دارند. گفتنی است نکات یاد شده مطالبه ی بسیاری از فرهنگیان غیر بومی است که هفته نامه مهرآور با توجه به رسالتی که در مطالبه گری در امورات فرهنگیان بزرگوار احساس می کند نمی تواند به سادگی از بازتاب انها سر باز زند.

شاید مشکلاتی  که در بالا آمد برای مردمانی که در آینده این مطالب را می خوانند مضحک و پیش پا افتاده به نظر بیاید اما ما در شرایطی هستیم که این معظل باعث آسیب جدی جسمی و روانی برای معلمانی شده است که در خارج از محل سکونت خود به تدریس مشغول هستند.امیدواریم روزی برسد که چنین مشکلات پیش پا افتاده ای دیگر از مشکلات اساسی آموزش و پرورش در استان کرمان نباشند.

گفتنی است به باور نگارنده تا زمانی که معلمین و مدیران ما با چنین مشکلاتی روبرو باشند سخن گفتن از عزتمندی معلمین کمی غیرواقع بینانه به نظر می رسد.

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 2
تعداد مطالب : 372
بازديد امروز : 176
بازديد ديروز : 165
بازديد هفته : 176
بازديد ماه : 4376
بازديد کل : 404533