علاقه، اندیشه و مطالعه چیزهایی است که شما را به سوی موفقیت سوق می دهد امروز 1397/10/27

نامها و یادهای ماندگار

در تاریخ هر مردمی بودند و هستند کسانی که نامشان به ندرت از محدوده جغرافیایی آبادی و شهر و استانشان فراتر می رفت اما با تلاش و تکاپوی زیاد توانسته اند مرزهای جغرافیایی را در نوردند و خویشتن را به مردم معرفی بنمایند. یکی از این مفاخر ادبی در شهر رفسنجان و در روستایی دور و کوچک که جاده عبوری دو نیمه اش کرده بود و با نام سادات آن دیار مزین گردیده بود.

آری جاده رفسنجان را که چند کیلومتری طی بنمایی و از احمد آباد دفعه عبور کنی خودت را در روستای آنروز و شهر کوچک کشکوییه امروزی با ساختمانهایی ازدوران کهن مشاهده میکنید.

آری سرزمین مردان مردی که با غیرت و ایمان جلگه خشک را به مزارع گسترده پسته ی امروز مبدل ساخته اند.

مردمانی که زمختی دستانشان و چین و شکن سیمایشان حکایتهای درونشان را بر ملا می سازد.

مساجد قدیمی و بامهای کاهگلی و ایوانهای بلندشان تو را به قلب تاریخ میکشاند. تاریخی که از فداکاریهای مردم این مرز و بوم برخاسته است‌.

کشکوییه در چهل و پنج کیلومتری رفسنجان واقع شده است و آب الفتی دیرینه با مردمان داشته است و الفبای آبادانی این منطقه قلمداد شده است.

آری یکی از این افراد شادروان حسین آقا مرعشی است که وابسته به خاندان سادات مرعشی و مورد احترام مردم آن منطقه بوده است. مرحوم فرزند حاج سید محمدباقر در تاریخ دوم اسفند ۱۳۰۷ شمسی در همین روستا بدنیا آمد دوره ابتدایی را در مدرسه سعدی و دبیرستان را در مدرسه دینیاری یزد و شعر را از کلاس سوم ابتدایی دنبال کرد و دیوان شعری از او به نام “طف او” به یادگار مانده است علاقه وی به شعر و شاعری وافر بود و حافظ را همیشه قرائت می کردند. آقای مرعشی مردی متدین و مردمی بودکه در روستای علی آباد سادات زندگی و سرانجام چشم از جهان گشود، یادش ماندگار باد.

دلبران ما را نگاری دیگر است

گفتگو از گلعُذاری دیگر است

عشقِ یارِ سیم تن سودی نداشت

در سرِ ما عشق یاری دیگر است

گر جهان باشد سراسر لاله زار

مقصد ما لاله زاری دیگر است

و سرانجام:

خانه ما نیست در این مشت خاک

مسکن ما در دیاری دیگر است

مرعشی دربوستان دل خوش نکرد

مرغ دل را شاخساری دیگر است

ومن بیاد روزهای با او بودن لب به دندان گزیده ام و بر پوچی جهان لبخند میزنم.

دلنوشته: احمدصرافی

همراهان گرامی سلام.

از آنجا که در صدد تهیه مجموعه ای می باشیم که فرهیختگان رفسنجانی مقیم در رفسنجان، شهرها  و کشورهای دیگر در رشته ها و زمینه های مختلف ( علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، هنری، ادبی، کارافرینی و…)  را جمع آوری و بعدا چند جلد کتاب چاپ نماییم، لذا دست نیاز ما به سوی شماست که آنان را به ما معرفی نمایید و از خود بزرگواران هم خواهشمندیم رزومه خود را برای ما ارسال نمایند ضمنا از آنجا که در صدد جمع آوری مجموعه کامل فرهنگ رفسنجان هم هستیم لذا تقاضا میشود داستانها، ضرب المثل، آداب و رسوم و….. را نیز برایمان بفرستید. سپاس فراوان.

آدرس تلگرام : rafsanjaniha_Salam@

یک نظر بگذارید

آمار بازديد
افراد آنلاين : 3
تعداد مطالب : 358
بازديد امروز : 170
بازديد ديروز : 389
بازديد هفته : 1158
بازديد ماه : 6643
بازديد کل : 354952